Zajrzyj do szuflad, sprawdź w klaserach!
Przy obecnej cenie warto sprawdzić! 

Chińskie znaczki pocztowe

Pierwsze znaczki pocztowe w Cesarstwie Chińskim pojawiły się w 1878. To tak zwane "Duże Smoki" o nominale 1, 3 i 5 candarinów. Nazwa kraju, nominał i waluta podane były zarówno po chińsku jak i po angielsku. 

Duże Smoki

Pierwsze chińskie znaczki, tzw. "Duże Smoki".

Obce poczty w Chinach

W Chinach działały także urzędy pocztowe z innych krajów: Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Japonii i Ameryki.

Interesują nas wszystkie chińskie znaczki pocztowe z okresu Cesarstwa: czyste, kasowane, ostemplowne. 

Poszukujemy znaczków czystych, kasowanych, na listach, szczególnie tzw. mieszane faktury np. Chiny plus Hong Kong czy Chiny plus francuska poczta w Chinach. 

 

Wyceń znaczki

 

Obce poczty w Chinach

Przykłady znaczków obcych urzędów pocztowych w Chinach

Red Revenue - najciekawsze chińskie znaczki

W roku 1896 wydano nową serię chińskich znaczków pocztowych, powstały one poprzez przedrukowanie opłaty skarbowej nowymi nominałami od 1 centa do 5 dolarów.

Red Revenue - najciekawsze chińskie znaczki

Przykłady chińskich znaczków tzw. "Red Revenue" o różnych nominałach

Poczty lokalne w Chinach

Przez długi czas znaczki pocztowe służyły wyłącznie opłacie przesyłek, pierwsze chińske znaczki pamiątkowe to dopiero rok 1909. Znaczki chińskie wydań lokalnych, np. Shanghai, Amoy, Chefoo, Chingkiang, Hankow, Nanking, Wuhu były przez swoją różnorodność bardzo atrakcyjne dla kolekcjonerów, a na przesyłkach pocztowych występowały stosunkowo rzadko.

Poczty lokalne w Chinach

Przykłady znaczków z chińskich poczt lokalnych: Chefoo, Shanghai, Wuhu

Chińskie znaczki pocztowe doby Republiki

Rewolucja 1911 zmiotła  Cesarstwo, dzięki znaczkom miliony Chińczyków zobaczyły wizerunek nowego prezydenta Sun Jat-sena.

Interesuje nas filatelistyka z okresu Republiki - kolekcje znaczków czystych, znaczki kasowane, listy i karty pocztowe.

Znaczki po rewolucji 1911

Najczęstsze motywy na znaczkach Republiki Chińskiej: Prezydent Sun Jat-sen, chińska łódka - dżonka, rolnik sadzący ryż i chińska budowla

Mandżuria

Kupujemy znaczki i przesyłki z czasów Czang Kaj-szeka, znaczki wydane podczas tragicznej wojny z Japonią, która w 1945 przekształciła się w wojnę domową. Interesują nas listy z okupowanych Chin i marionetkowego państwa Manchukuo (Mandżuria). 

Znaczki z Mandżurii

Przykłady znaczków z Mandżurii

Chiny Ludowe - liberated areas

Władze komunistyczne wydawały znaczki pocztowe na terenach, nad którymi sprawowały kontrolę od 1930 roku - górzyste pogranicze Jiangxi, Hubei i Fujian. 

Chętnie kupimy wszystkie wydania znaczków lokalnych Chin Ludowych, znaczki czyste, kasowane i listy. Znaczek docierał do każdego zakątka Chin. Serie ilustrowano tak, by idea była zrozumiała dla każdego, zwłaszcza dla wiejskiego analfabety. Przekaz był prosty: Mao Zedong jest Ojcem Czerwonych Chin.

Chiny Ludowe - liberated areas

Przykłady znaczków z okresu wojny domowej i wydań lokalnych: tzw. "Liberated Areas"

Chiny Ludowe lata 1950-te i 1960-te

Chiny Ludowe lata 1950-te i 1960-te

Przykłady znaczków z okresu 1950 - 1960

Znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej

Po zwycięstwie nad Kuomintangiem Mao Zedong proklamował powstanie ChRL i zaczął być otaczany kultem państwowym. Na przełomie lat 50. i 60. Mao chciał przejąć po Stalinie przewodnictwo w ruchu komunistycznym, a w rozpoczął 1966 „rewolucję kulturalną”, której celem było rozbicie aparatu partyjnego i państwowego i zastąpienie go nowym, bardziej rewolucyjnym i podporządkowanym Mao. Posłużył się młodzieżowymi czerwonogwardzistami (hongweibing), demolowali oni komitety partyjne, ministerstwa i siedziby administracji lokalnej.

Znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej

Kult Mao Zedonga osiągnął apogeum,  większość Chińczyków studiowała z czerwonej książeczki jego idee „rewolucji kulturalnej”. Te sceny są powszechne na znaczkach z końca lat 1960-tych. W czasie rewolucji kulturalnej, między rokiem 1967 a 1971, wydawano charakterystyczne propagandowe znaczki, których przykładowe ilustracje zamieszczamy poniżej.

Znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej

Twarz Mao Zedonga symbolem rewolucji kulturalnej na znaczkach pocztowych

Znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej

Myśli Mao Zedonga na znaczkach pocztowych

Jakie znaczki chińskie kupujemy?

Sporo znaczków chińskich z lat 60. trafiło do Polski, z którą rząd chiński miał relatywnie dobre stosunki. Najbardziej interesują nas znaczki Chin z lat 1960-1968 - były one dostępne w Polsce, jako tzw. abonament i stosunkowo często znajdują się nawet w amatorskich zbiorach.

Rozpoznanie azjatyckich znaczków
 • Chiny Ludowe: szukamy znaczków czystych i kasowanych oraz na listach i FDC do 1990 roku. Płacimy bardzo wysokie ceny za bloczki i znaczki z okresu rewolucji kulturalnej;
 • Cesarstwo: znaczki i listy, szczególnie mieszane faktury np. Chiny plus Hong Kong czy Chiny plus francuska poczta w Chinach. Szukamy znaczków czystych i kasowanych, szczególnie Michel nr 1-3 i "Red Revenue”;
 • Chińskie znaczki pocztowe z okresu rewolucji kulturalnej, również kolekcje znaczków czystych;
 • Poczty lokalne: Shanghai, Amoy, Chefoo, Chingkiang, Hankow, Nanking, Wuhu, itd.;
 • Republika Chińska: kolekcje znaczków czystych, kasowane, listy i karty pocztowe;
 • Liberated Areas”: wszystkie wydania znaczków lokalnych Chin Ludowych, znaczki czyste, kasowane i listy;
 • Poczty obce w Chinach: Niemcy, Rosja, Brytania, Włochy, Francja, Japonia i Ameryka – znaczki czyste, kasowane, listy, karty pocztowe, ostemplowania;
 • Mandżuria: znaczki czyste, kasowane, listy;
 • Japońska okupacja Chin: listy;
 • Tajwan: znaczki czyste do 1980 roku, listy do 1955 roku;
 • Hong Kong i Makau;
 • Zeszyty znaczkowe – wszystkie wydania;

 

Skontaktuj się z nami